YAZARIMIZ SİNAN AKYÜZ İLE BOSNA HERSEK TURU Tur Programı
PROGRAM
1. Gün: İSTANBUL–SARAYBOSNA (Başçarşı)
Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna şehir gezisi başlıyor. Başçarşı'ya gidiş, 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya İzzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti, ardından Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in camisini ziyaret. Ferhadija caddesinde gezinti, Bosna savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orijinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi sinagogunu görme, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkâr Camii’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsü'nü görme, at Meydan'da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme, Saraybosna şehir manzarasını seyir ardından akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana geçiyoruz. Akşam yemeği bitiminde otelimize varış ve konaklama.

2. Gün: SARAYBOSNA (Mostar - Poçitel - Blagaj)
Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Bosna Hersek'in en meşhur şehri olan Mostar'a hareket ediyoruz. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklaşık 2,5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş ve restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic (Konyitz) köprüsünü görmek için, ikinci molamızı ise Neretva nehri kenarında kahve keyfi için veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan tarihi Türk köyü Poçitel’i ziyaret. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırdaki karakol köyü konumundaki, Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kuleye tırmanış ve kule başından Neretva nehrini seyretmemizin ardından Blagaj’a doğru yola çıkıyoruz. Gözlere güzellik veren, ruhları dinlendiren, 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi'ni ziyaret ve kaynağına hâlâ ulaşılamamış Buna nehri kıyısında, Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi. Öğle yemeğimizin ardından Mostar şehir merkezine hareket. Mostar’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü, şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseridir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşların da kullanımıyla yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında açılmıştır. Oldukça eski bir şehir olan Mostar’ın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve akşam yemeğimizi alacağımız dönüş yolumuzda bulunan Jablanica şehrine hareket ediyoruz. Kentin meşhur kuzu çevirmesinden yedikten sonra konaklamak için Saraybosna'daki otelimizde hareket ediyoruz Saraybosna'ya varış.

3. Gün: SARAYBOSNA ( Travnik )
Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyü'nü ziyaret, tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, tarihi Osmanlı kalesinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmed’in su içtiği (Göksu) Plava Voda'yı ziyaret ve ardından öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeği sonrası Göksu'da Lasva Nehri kaynağı kıyısında alışveriş ve dinlenme için serbest zaman. Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz. Saraybosna’ya varışımız ile birlikte Başçarşı'da alışveriş için serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve konaklama için otele geçiyoruz. Akşam yemeği konaklayacağımız otelde açık büfedir.

4. Gün: SARAYBOSNA-İSTANBUL
Otel’de alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz.Vrelo Bosna Ve Savaş Tüneli turumuz sonrası  Havalanına hareket, check in işlemlerinin ardından bir başka Hitit Tour organizasyonunda görüşmek üzere ayrılıyoruz.

ÇIKIŞ TARİHLERİ VE FİYATLAR
Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. ÇocukTaksitler
12.10.2017550.00 €599.00 € --Taksitler »
DİĞER BİLGİLER
Fiyata Dahil Hizmetler

Türk  Havayolları ile ekonomi sınıfı Saraybosna gidiş – dönüş uçak biletleri ve alan vergileri,
Saraybosna’da 3 gece, 4 yıldız otelde oda kahvaltı konaklamalar
Havalimanı – Otel – Havalimanı Arası Transferler
Şehir konaklama vergisi ve sigortası
Sinan Akyüz’ün Değerli Anlatımları
Türkçe Rehberlik Hizmeti
Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (Blagaj Tekkesi, Travnik Kalesi, Mostar eski şehre giriş)
Öğle ve akşam yemekleri
Programda belirtilen tüm şehir gezileriFiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel harcamalar
Yurt dışı çıkış harcı
Yurt dışı seyahat sağlık sigortasıNotlar
Hitit Tour Turizm Ltd. Şti.
Güzel Yurt Mahallesi Orhan Gazi Caddesi Gül Park Yaşam Evleri 3 Parsel A 2 Blok KAT 1 No: 9 Beylikdüzü/İstanbul
0212 236 5850


Bu çıktı 23.09.2017 17:25 tarihinde verilmiştir. Hitit Tour Turizm Ltd. Şti. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.